Połączenie fizjoterapii z Dietetyką

Zgłaszamy się do fizjoterapeuty z różnymi dolegliwościami. Kontuzja sportowa, urazy powypadkowe, organizm wyniszczony długotrwałym stanem zapalnym. Niewielu jednak z Nas wie, że może skutecznie wspomagać starania fizjoterapeuty właściwie się odżywiając.

Niewłaściwe żywienie i wynikające z niego niedożywienie organizmu przyczynia się do wydłużenia terapii, obniżenia jej skuteczności a na skutek długotrwałych niepowodzeń i rozdrażnienia wynikającego często z niewłaściwej pracy ośrodkowego układu nerwowego (niska podaż składników odżywczych prowadzi m.in. do spadku koncentracji i nastroju, obniżenia odporności na stres) tracimy motywację do dalszej pracy nad naszym zdrowiem.

Ci spośród Nas, którzy zdają sobie sprawę z kluczowego znaczenia makro i mikroskładników w procesie rehabilitacji, dzielą się na entuzjastów suplementacji oraz zwolenników właściwie zaplanowanej diety.

Suplementacja jest wygodna, stosunkowo tania i czasami pomocna. Nieliczne spośród witaminy czy minerałów wręcz zaleca się suplementować, gdyż ich przyswajalność z jedzenia bywa problematyczna (lub ich niedobór wynika ze stosowanej diety np. wegańskiej). Nie spędzamy też, bezcennych dla nas godzin, w kuchni. Jest to jednak droga na skróty, którą możemy przypłacić zdrowiem. Syntetyczne zamienniki witamin i minerałów nie są tak dobre jak naturalne, a mogą być niebezpieczne, gdyż często tracimy kontrolę nad ilością spożywanych w kapsułkach i tabletkach mikroskładników (jak wiemy, ich nadmiar często jest szkodliwy).

            Właściwym wyborem w długotrwałej rekonwalescencji jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych makro i mikroskładników. Warto wtedy skorzystać z pomocy dietetyka.

Rola dietetyka polega na odpowiednim dopasowaniu diety pod uraz z jakim się borykamy – inaczej odżywiać się będzie sportowiec po kontuzji, osoba z chorobami przewlekłymi, osoba z chorobami układu ruchu czy po urazach układu kostno – mięśniowego. Kluczowe jest dobre zbilansowanie diety nie tylko w makro i mikroskładniki, odpowiedni jej rodzaj (np. dieta przeciwzapalna) ale również ustalenie całkowitej podaży energii, tak by nasz powrót do zdrowia nie zakończył się dodatkowymi niechcianymi kilogramami lub osłabieniem organizmu na skutek niedożywienia. Warto wiedzieć, że kumulująca się na skutek zbyt dużej podaży energii tkanka tłuszczowa może nasilać stan zapalny organizmu, a więc wydłużać nasz czas powrotu do pełnego zdrowia.

Odpowiednie dopasowanie schematu żywieniowego pod schorzenie i wykonywane zabiegi terapeutyczne to prosta droga do przyspieszenia procesu rehabilitacyjnego oraz obniżenia kosztów wynikających z długotrwałego leczenia.

            W Pracowni Postawy Ciała dostępni są zarówno świetni fizjoterapeuci z szerokim zakresem metod terapeutycznych jak i dietetyk, dzięki czemu wszelkie zabiegi rekonwalescencyjne mogą być wspomagane dopasowaną do nich dietą. Zachęcamy do skorzystania z Naszych usług, gdyż oferujemy kompleksową opiekę w zgranym zespole 🙂