Osteopatia Wrocław Krzyki

Czym jest osteopatia?

Osteopatia służy wykrywaniu, leczeniu oraz zapobieganiu problemom zdrowotnym pacjenta. Kieruje się ona zasadą przywracania równowagi pomiędzy narządami i układami w całym ciele  (np. nerwowym, mięśniowo-szkieletowym). W tym celu wykorzystuje się techniki manualne, które zmierzają do poprawienia krążenia oraz skorygowania biomechaniki organizmu. Dzięki temu pacjent odzyskuje zdolność budowania stanu równowagi (homeostazy) w swoim ciele oraz redukuje złe kompensacje, z którymi boryka się na co dzień.

Jak wygląda praca osteopaty?

Osteopata w swojej codziennej pracy korzysta przede wszystkim z wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii. Warto podkreślić, że osteopata w swojej terapii nie koncentruje się tylko na problemowym obszarze.  Podczas wizyty przeprowadza się szczegółowy wywiad oraz badania, w celu przeanalizowania i określenia w jakim stanie znajduję się pacjent. Dopiero po postawieniu hipotezy terapeuta rozpoczyna terapię i stosuje indywidualnie dobrane techniki manualne , które są potrzebne do rozpoczęcia procesu autonaprawy / autoregulacji. Finalnie skutkuje to przywróceniem stanu równowagi (homeostazy) = brak bólu i uśmiech pacjenta.

Z racji holistycznego podejścia osteopatii do ciała człowieka,  szalenie ważna jest współpraca z różnymi specjalistami. Rozwiązanie problemu może wymagać pomocy ze strony wielu specjalistów takich jak: np. stomatolog, okulista, dietetyk czy też gastroenterolog itd.

(CYTAT):

” Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia. ” Andrew Taylor Still założyciel medycyny osteopatycznej.

Do technik wykorzystywanych w gabinecie należą między innymi:

  • Manipulacje powięziowe
  • Terapia Cranio-Sakralna inaczej zwana jako czaszkowo-krzyżowa. Pozwala ona równoważyć pracę układu nerwowego – stosowana np. u osób z zaburzeniami nerwicowymi.
  • Techniki wisceralne, które stanowią dobrą metodę w walce z refluksem u dorosłych jak i dzieci.
  • Techniki stricte nacelowane na bóle pochodzenia mięśniowego – terapia ptk. spustowych, masaż głęboki,  oraz wiele innych. 

Z jakimi problemami można udać się do osteopaty?

  • Ostre i przewlekłe zespoły bólowe np. kręgosłupa (rwa kulszowa, rwa barkowa, dyskopatie, zmiany degeneracyjne dużych stawów)
  • Funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, układu krążenia i układu oddechowego
  • Bóle głowy u dzieci i dorosłych
  • Stany pourazowe i powypadkowe u dzieci i dorosłych
  • Wady postawy
  • Zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje