Czym jest terapia manualna i kiedy ją stosować?

Terapia manualna to metoda fizjoterapii, opierająca się na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Jak sama nazwa wskazuje, leczenie prowadzone jest manualnie. Dotyczy głównie pracy ze stawami, więzadłami oraz mięśniami. Wśród technik leczniczych, stosowanych w ramach terapii manualnej wyróżnić należy terapię tkanek miękkich, terapię nerwowo-mięśniową, mobilizację stawową, oraz specjalistyczne ćwiczenia.

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna zajmuje się przede wszystkim wspomaganiem leczenia schorzeń narządów ruchu. Wykorzystywana jest głównie przy chorobach kręgosłupa czy też przy zwyrodnieniach stawów w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii oraz neurologii. Jej podstawowym zadaniem jest przywrócenie właściwej ruchomości stawów, oraz minimalizacja odczuwanego przez pacjenta bólu.

W trakcie zabiegów terapii manualnej, fizjoterapeuta uciska odpowiednie punkty na ciele, docierając do miejsc bólowych i przywracając tym samym równowagę mięśniową. Jest to metoda pomocna w przypadku leczenia stawów o nieodpowiedniej ruchomości czy też niewłaściwym zakresie ruchu. Przywracając prawidłową ruchomość likwiduje jednocześnie odczucie dyskomfortu oraz bólu. Stosując techniki terapii manualnej, fizjoterapeuta skutecznie zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zwiększa elastyczność mięśni. Przywraca dzięki temu prawidłową ruchomość ciała bez odczucia bólu.

Korzyści płynące z terapii manualnej.

Z punktu widzenia każdego pacjenta, najważniejszą kwestią będzie zakres korzyści płynących z wykorzystania zabiegów terapii manualnej. Bardzo ważne jest w tym przypadku to, iż terapia manualna zawsze jest prowadzona indywidualnie. W zależności od stanu pacjenta i rodzaju schorzenia, fizjoterapeuta będzie stosować odmienne techniki, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Terapia manualna będzie przynosić nam następujące korzyści:

  • Wyraźne zmniejszenie odczuwania bólu.
  • Poprawa zakresu ruchomości stawów
  • Poprawa zakresu ruchu
  • Zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich
  • Zwiększenie elastyczności oraz ruchomości tkanek
  • Obniżenie napięcia mięśniowego

Wszystko to, przekłada się na zwiększenie poziomu komfortu życia pacjenta.

Kiedy korzystać z terapii manualnej?

Terapia manualna jest bardzo pomocna w wielu przypadkach. Kluczowe jest jednak prawidłowe określenie rodzaju schorzenia, bowiem nie zawsze będzie to najlepszym rodzajem leczenia. Najczęściej, terapia manualna będzie stosowana w przypadku dolegliwości takich jak: bóle mięśni, migreny, wady postawy ciała, dyskopatia, kręgozmyk, zablokowanie czynnościowe stawów, napięciowe bóle tułowia i głowy, bóle pourazowe, zmiany przeciążeniowe kręgosłupa.

Każdorazowo trzeba jednak udać się na badanie do fizjoterapeuty celem określenia rodzaju występującego schorzenia i techniki jego leczenia. W żadnym jednak wypadku nie możemy bagatelizować problemów związanych z ruchomością naszego ciała. Jeśli przyjmowanie zupełnie normalnej postawy ciała, wykonywanie prostych czynności wiąże się z bólem, wizyta u fizjoterapeuty będzie koniecznością. W konkretnych zaś przypadkach, terapia manualna pomoże nam rozwiązać poszczególne problemy.