Akupunktura to metoda terapii różnorodnych schorzeń i dolegliwości, w ramach której przeprowadzane jest nakłuwania ciała pacjenta przy pomocy specjalnych igieł. Jest to technika wywodząca się z dalekiego Wschodu, obecnie uznawana, jako skuteczne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.
Na czym polega akupunktura?
Akupunktura to metoda polegająca na stymulacji akupunktów (poszczególnych miejsc na skórze i tkance podskórnej), oraz pewnych części ciała przy pomocy odpowiednich igieł. Jej podstawowym zadaniem jest przywracanie równowagi fizjologicznej ciała, pobudzenie układu krwionośnego, naprawa tkanek, złagodzenie bólu, czy też wzmocnienie funkcjonalności układu immunologicznego.
Kiedy akupunktura będzie skuteczna?
Jako metoda leczenia, akupunktura będzie skutecznym rozwiązaniem, jako wsparcie w terapii niektórych schorzeń i dolegliwości. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jest w przypadku dolegliwości powstających w wyniku stresu, infekcji czy też urazów mechanicznych. Stymulacja poszczególnych miejsc na skórze, poprawa przepływ krwi do konkretnego narządu ciała, zapewnia lepszą prace układu odpornościowego. Wpływa również korzystnie na dotlenienie narządów wewnętrznych, poprawę ukrwienia i działa wzmacniająco na nasz organizm.
Warto jednakże pamiętać, iż w przypadku chorób w zaawansowanym stadium, czy też w przypadku schorzeń przewlekłych, akupunktura nie wykazuje nazbyt wysokiego poziomu skuteczności. Tak więc w przypadku terapii nowotworów, przewlekłego nadciśnienia, czy też chorób takich jak AIDS nie będzie rozwiązaniem najlepszym. Należy także ostrożnie stosować akupunkturę w przypadku dolegliwości psychicznych, nerwic (lękowych, natręctw, depresji, fobii, schizofrenii). Ogólnie jednak jest metodą wykazującą w wielu przypadkach bardzo korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta.
W jakich przypadkach stosować akupunkturę?
Przede wszystkim, warto w pierwszej kolejności z wszystkimi problemami udać się do lekarza specjalisty, do fizjoterapeuty, aby przeprowadzić właściwe badania. Przeprowadzanie jakichkolwiek zabiegów akupunktury na własną rękę, nie tylko nie pomoże, ale wręcz może zaszkodzić. Jeśli w toku badania, fizjoterapeuta ustali, iż zabiegi akupunktury mogą być korzystne w konkretnym przypadku, wtedy warto z takich zabiegów skorzystać. Najlepiej jednak nie przeprowadzać nakłuwania w domowym zaciszu. Trzeba bowiem posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie tego, w jaki sposób wbijać igły w poszczególne części ciała. Poza tym, pamiętajmy, iż jest to ingerencją w integralność naszego ciała. Przy niezachowaniu odpowiednich standardów, możemy doprowadzić do infekcji a nawet poważniejszych uszkodzeń.
Po przeprowadzonym badaniu, lekarz fizjoterapeuta może zalecić dodatkowo w toku leczenia rehabilitacyjnego także zabiegi akupunktury. Najczęściej, będzie ona wykorzystywana w przypadku następujących dolegliwości:
- Bóle psychogenne,
- choroby kręgosłupa,
- zaburzenia nerwów,
- migrena i inne bóle głowy,
- stany po udarach mózgu,
- choroby zwyrodnieniowe stawów.
Podsumowanie.
Jeśli więc fizjoterapeuta w ramach rehabilitacji zaleca przeprowadzenie zabiegów akupunktury, warto pamiętać o tym, iż zabiegi te dostarczają pewnych odczuć bólowych. W różnych przypadkach będą to inne odczucia. Czasami będzie to ból, a czasami przyjemne ciepło czy też mrowienie w miejscu wkłucia igły. W żadnym jednak razie nie należy samodzielnie przeprowadzać nakłuć igłami ciała, bowiem możemy narobić więcej szkody niż pożytku. Zabiegi akupunktury powinny być realizowane przez wykształconego i doświadczonego fizjoterapeutę, dzięki czemu jakiekolwiek ryzyko zostaje ograniczone do minimum.