Anatomy Trains

Integracja strukturalna to holistyczna praca z ciałem, mająca na celu poprawę jego struktury i funkcji.

Ciało człowieka to „plastyczna forma”, która jest bardzo dynamiczna i podatna na zmiany. Redukując biomechaniczne napięcia w ciele poprzez wykorzystanie odpowiednich technik manualnych można zrównoważyć, rozluźnić i przywrócić prawidłowe napięcie tkanek, co w rezultacie końcowym da  fizjologiczne ułożenie ciała w przestrzeni. Dla organizmu utrzymanie prawidłowego modelu biomechanicznego lub, inaczej mówiąc, prawidłowej postawy ciała jest bardzo ważne ponieważ zapewnia optymalne zrównoważenie i stabilność ciała, wymaga minimalnego wysiłku mięśniowego np. podczas chodzenia czy też stwarza warunki właściwego ułożenia i funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Ida Rolf uważała, że powięź i struktury łącznotkankowe były najważniejszym i najmocniej zaburzonym elementem „nieuporządkowanych ciał”. Te nie uporządkowane elementy ciała to nic innego jak zgarbione plecy, przeprostowane kolana, pogłębiona/spłycona lordoza lędźwiowa czy wysunięta do przodu głowa, które walcząc z siłą grawitacji wytwarzają kolejne, patologiczne w czasie kompensacje i przeciążenia.

 Zagrożenia jakie niesie ze sobą utrzymywanie patologicznej postawy ciała mogą doprowadzić między innymi do bólu kręgosłupa, ograniczeń ruchomości w stawach, złego funkcjonowania narządów wewnętrznych itp.

W gabinecie pacjenci często zadają pytanie skąd wzięła się wada postawy ciała, otóż najczęstszymi przyczynami są:

            1) Brak ergonomii w pracy

            2) Wykonywanie powtarzających się asymetrycznych czynności (np. ćwiczenie na jedną stronę)

            3) Chroniczne bóle, które ustawiają ciało w patologicznej kompensacji

            4) Asymetrie szkieletowe (nabyte/wrodzone)

            5) Zabiegi operacyjne (tworzenie się dużych adhezji na tkance łącznej ((bliznowiec))

            6) Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

            7) Zaburzenia narządu wzroku czy też słuchu

Strukturalna praca z ciałem ma na celu pozbycie się restrykcji w ciele pacjenta które „ryglują” ciało w niekorzystnym ułożeniu. Korzyści jakie daje terapia to między innymi przywrócenie organizmowi możliwości powrotu do homeostazy, mniejszy wydatek energetyczny podczas chodu tudzież ćwiczeń, poprawny rozwój motoryczny u dzieci, zniwelowanie bądź całkowite pozbycie się chronicznych bólów itd.

SESJE TERAPEUTYCZNE

W Integracji strukturalnej spotykane są trzy modele pracy – 12 / 10 / 3 sesje terapeutyczne. Najczęściej w gabinecie wykorzystujemy system trój sesyjny – najbardziej precyzyjny. Podczas każdej sesji wykonywana jest terapia w innym rejonie ciała. Indywidualne podejście do pacjenta jest podstawą każdej sesji, a ich przebieg jest przemyślany i stanowi ciągłość procesu terapeutycznego.

PRZEBIEG SESJI INTEGRACYJNYCH

Na sesjach podstawą jest, aby pacjent nie czuł się skrępowany w żaden sposób, dlatego polecamy zabrać ze sobą wygodną bieliznę, luźne krótkie spodenki, w przypadku kobiet dodatkowo biustonosz sportowy. Przed rozpoczęciem sesji prowadzona jest analiza postawy ciała oraz jej omówienie, następnie układany jest plan działania terapeutycznego. Odczucia podczas trwania sesji mogą być różne- od przyjemnych, uwalniających od bólu po chwilowy dyskomfort. Pacjent ma pełną kontrolę nad przebiegiem sesji. Intensywność pracy jest dobierana indywidualnie.

KTO POWINIEN SKORZYSTAĆ Z TERAPII

Strukturalna praca z ciałem jest szczególnie skuteczna w przypadkach:

            1) Wad postawy ciała – nieprawidłowej sylwetki

            2) Przewlekłych bóli

            3) Rehabilitacji pourazowej (np. ortopedycznej)

            4) Redukcji stresu

            5) Sztywności czy też dyskomfortu w ciele

            6) Wspomagania procesu psychoterapeutycznego, ortodontycznego i okulistycznego.

Powyższe informacje zawarte w tekście to wiedza z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii oraz posturologii.